یونیتی را میتوان یکی از محبوب ترین و کامل ترین موتور بازی سازی جهان دانست، یکی از بهترین بازی های موبایلی که با این موتور ساخته شده است نسخه موبایلی Call of Duty است،که این امر نشان دهنده ی قدرت بسیار زیاد  است (unity- فروش تجهیزات emc.)در سال های اخیر Unity Hub برای مدیریت بهتر یونیتی طراحی و ساخته شد و نسخه های جدید یونیتی بر اساس سال، نام گذاری می‌شوند مانند Unity 2020.
به دلیل تحریم، دانلود و سرویس‌دهی یونیتی برای ایران ممکن نیست و برای این کار از VPN استفاده می‌شود که اغلب دردسر های زیادی دارد.(unity- فروش تجهیزات emc)
این موتور بازی ساز از نرم‌افزار ویژوال استودیو که یک نرم‌افزار متن باز ویرایشگر زبان‌های برنامه‌نویسی است به عنوان ویرایشگر زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌کند. این نرم‌افزار کاملاً با موتور بازی ساز یونیتی هماهنگ شده است.
مهم‌ترین قابلیت‌های این نرم‌افزار عبارتند از:
  • پیشنهاد دهنده خودکار کلمات
  • سیستم اشکال‌یاب پیشرفته
  • پشتیبانی کامل از زبان برنامه‌نویسی سی شارپ
یونیتی از جمله موتورهای بازی ساز است که می‌تواند از زبان‌ برنامه‌نویسی معروف سی شارپ پشتیبانی کند. . زبان سی‌شارپ قابلیت شی گرایی دارد و به واسطه این قابلیت، قابلیت‌هایی همچون ارث‌بری را نیز دارا می‌باشد، این قابلیت‌ها در پروژه‌های بزرگ برنامه‌نویسی بسیار سودمند هستند.

اولین قدم برای شروع این حرفه یادگیری کار با موتور بازی‌سازی یونیتی است،  یونیتی هاب (Unity Hub) را بررسی می‌کنیم و سپس موتور بازی‌سازی یونیتی را نصب کرده و مدل‌های مورد نیاز را یاد می‌گیریم،

یونیتی یک موتور بازی ساز چند سکویی است، یعنی می‌تواند برای بسیاری از پلتفرم‌های موجود خروجی تهیه کند. گرفتن خروجی اندروید از این نرم افزار سخت است با این حال امروزه تنها حدود ۵ درصد کاربران بازی‌ها را بر روی کامپیوترهای شخصی اجرا می‌کنند و سهم بسیاری به کنسول‌های بازی و موبایل و وب می‌رسد. (بدون منبع)

یونیتی برای پلتفرم‌های زیر خروجی ایجاد می‌کند:

تقریباً می‌توان گفت که یونیتی برای تمامی پلتفرم‌های موجود خروجی بازی تولید می‌کند و ممکن است کمتر نیاز به ویرایش اسکریپت‌های پروژه پیدا کنید.این قابلیت از لحاظ تجاری بسیار مهم است، به خصوص اجرای بازی بر روی وب و به صورت چند کاربر (network) که باعث جذب کاربران بسیار می‌شود. تعدادی از بازی‌های موجود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک توسط موتور بازی ساز یونیتی ایجاد شده است.

از جمله بازی‌های ساخته شده برای وب توسط یونیتی می‌توان بازی‌های زیر را نام برد: